Zastanawiałeś się kiedyś nad tym jakie zwierzęta królują rozmiarami wśród swoich przedstawicieli? Które z nich są najszybszymi z najszybszych albo najsilniejszymi z najsilniejszych? Kto króluje na ziemi, pod wodą, a kto w powietrzu?
Prawdziwy siłacz
Najsilniejszymi zwierzętami na świecie są samce zatrawców – żuków gnojarzy z gatunku Onthophagus taurus. Mogą one podnosić ciężary nawet 1 141 razy cięższe niż same ważą! Ciężko to sobie wyobrazić? To tak, jakby 70-kilogramowy człowiek podniósł przedmiot ważący 80 ton, np. sześć piętrowych autobusów – informują naukowcy w piśmie „Proceedings of the Royal Society B”.
Gigant wśród krabów
Krab palmowy (Birgus latro) jest największym lądowym stawonogiemna świecie. Waży około 4 kilogramy, a długość ciała oscyluje w okolicach 40 cm, wraz z rozpiętością odnóży może wynieść nawet jeden metr. Kraby palmowe są bardzo silne – dzięki czemu sprawnie rozłupują orzechy kokosowe. Zwierzę to, zwłaszcza młode osobniki są czasem sprzedawane jako zwierzę domowe, np. w Tokio. Kraby kokosowe znane są z tego, że potrafią ukraść z domów błyszczące przedmioty, dlatego określane są także mianem „krabami rozbójnikami”.
Krab palmowy (Birgus latro), Fot. evang78/Flickr CC
Najmniejszy koń świata
Klacz o imieniu Thumbelina (Calineczka), ma jedynie pół metra wzrostu i przyszła na świat w 2001 roku na amerykańskiej farmie, w St. Louis która zajmuje się hodowlą miniaturowych kucy; w 2006 roku trafiła do Księgi Rekordów Guinessa jako najmniejszy koń świata.
Thumbelina 2008 r. fot. Philkon Phil Konstantin/Wikipedia
Olbrzym z mackami
Kałamarnice olbrzymie (Architeuthis dux) żyją na dużych głębokościach, więc na razie niewiele o nich wiemy. Pewne jest jest to, że należą do największych mięczaków żyjących na naszej planecie. Jej ciało osiąga długość do 19-18 m, ale niektóre źródła podają, iż największy znaleziony okaz miał 24 metry długości i prawie 300 kg wagi. Kałamarnice te są rekordzistkami także w innej dziedzinie – posiadają one jedne z największych oczu wśród głowonogów – ich średnica może dochodzić nawet do 37 cm.
Mgiganteus1 at en.wikipedia
Najmniejszy ssak
Ryjówka etruska (Suncus etruscus) to najmniejszy ssak na świecie – zwierzątko to waży zaledwie 2 gramy i mierzy 4 cm długości. Występuje w południowej Europie, południowej Azji i północnej Afryce.
Ryjówka etruska (Suncus etruscus), źródło: Materialscientist/Wikipedia
Śmierć w mgnieniu oka
Osa morska (Chironex fleckeri) to najgroźniejsza meduza świata. Jej jad może zabić w ciągu 10 minut, a jedna kropla trującej substancji jest w stanie błyskawicznie uśmiercić nawet 60 osób. Występuje u wybrzeży Australii oraz południowo-wschodniej Azji.
Chironex fleckeri, źródło: Guido Gautsch, Toyota, Japan/Wikipedia
Medal za wytrwałość
Jeżeli zwierzętom przyznawano by medale, to rybitwa popielata dostałaby ten za wytrwałość: co roku pokonuje ponad 70 tysięcy kilometrów. To najdłuższa wędrówka w świecie zwierząt! Ten niewielki ptak w ciągu życia byłby w stanie dolecieć na księżyc ponad 5 razy.
Rybitwa popielata (Sterna paradisaea), fot. Andreas Trepte/Wikipedia CC
Jak ryba w wodzie
Żaglice (Istiophorus) to najszybsze ryby na świecie – poszczególne okazy osiągały prędkość nawet 110km/h. Cechą charakterystyczną tej ryby jest wysoka i długa płetwa grzbietowa, która podczas pływania składana jest do tyłu. Podczas płytkiego pływu rozpina się ponad powierzchnię wody tworząc żagiel, stąd nazwa ryby.
Żaglica czasami wystawia płetwę grzbietową ponad powierzchnię wody, fot. Benjamint444/Wikipedia CC
Lądowy sprinter
Bezapelacyjnie Najszybszym zwierzęciem lądowym jest gepard (Acinonyx jubatus). Ten wspaniały sprinter potrafi w ciągu kilku sekund osiągnąć prędkość 72 km/h, a w punkcie kulminacyjnym, w pogodni za zdobyczą nawet 120 km/h. Jednak gepard nie jest zbyt wytrzymały. Po 300, 400 metrach musi się zatrzymać, by wyrównać oddech.
Gepard, fot. Malene Thyssen (http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Malene)/wikipedia CC
Szybki jak błyskawica
Gepard króluje na lądzie, w wodzie prym wiedzie żaglica, a w powietrzu? Bezsprzecznie najszybszym ptakiem, ale i zwierzęciem na świecie jest sokół wędrowny (Falco peregrinus). Jeśli chodzi o prędkość, sokół wędrowny nie ma sobie równych. Podczas normalnego lotu potrafi osiągnąć prędkość ok. 100 km/h. W trakcie polowania spadają na swoją ofiarę lotem pikowym z zawrotną prędkością nawet do 350 km/h.
Fot. Juan Lacruz/wikipedia CC
Leniwy jak leniwiecSkoro zaprezentowaliśmy zwierzęta najszybsze, to warto wspomnieć o najwolniejszym zwierzęciu na świecie. Leniwiec trójpalczasty to najpowolniejszy żyjący ssak na ziemi – wszystko robi rekordowo leniwie. Powoli oddycha (zaledwie 6-8 razy na minutę), a po ziemi porusza się bardzo niedołężnie z prędkością do 7 metrów na minutę. Większość życia spędza nieruchomo zwisając grzbietem w dół z gałęzi wysoko w koronach drzew.
Fot. Ontley/Wikipedia CC
Złoto za skok w dal
Złoty medal za najbardziej spektakularny skok otrzymuje... pchła! Ten mały owad potrafi skoczyć na odległość 350 razy dłuższą i 220 razy wyższą niż jej ciało. Wynika to z tego, że pchły mają w mięśniach kończyn tylnych specjalny związek gromadzący energię kinetyczną, która w nagłych przypadkach całkowicie się uwalnia. Gdyby człowiek dysponował takimi warunkami, to rekord skoku w dal wynosiłby ponad 240 metrów, a skoku wzwyż – aż 21 metrów.
Źródło: http://www.ekologia.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz