sobota, 15 czerwca 2013

Katastrofy ekologiczne

Wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej
Wyciek ropy spowodowany awarią szybu Deepwater Horizon pretenduje do niechlubnego miana jednej z największych katastrof ekologicznych. Wyciek, którego nie udało się opanować od 20 kwietnia 2010 roku, spowodował skażenie Zatoki Meksykańskiej około 80tys. do nawet 640 tys. tonami ropy. Katastrofa niesie za sobą wiele konsekwencji dla środowiska naturalnego, stanowi ogromne zagrożenie dla życia zwierząt i roślin morskich, spowodowała masowe śnięcie ryb, sklejanie piór ptaków, śmierć pelikanów, żółwi. Niesie za sobą także ogromne straty ekonomiczne dla gospodarki Stanów Zjednoczonych.
Najgorszy, jak do tej pory, wyciek ropy miał miejsce w Zatoce Perskiej w 1990 roku, który spowodowany był działaniami wojennymi pomiędzy Kuwejtem a Irakiem. Do wody przedostało się wówczas blisko 1,5 miliona ton ropy. 

Wysychanie Jeziora aralskiego
W ciągu zaledwie 50 lat, olbrzymie Jezioro aralskie zmniejszyło swoją powierzchnię o 90%!
Wysychanie zbiornika nastąpiło z winy ludzi, którzy w niewłaściwy sposób prowadzili gospodarkę wodną na tym terenie. Nawadnianie gruntów i nieprawidłowości w budowie wodociągów dla przemysłu radzieckiego w latach 1920-1940, spowodowało, że dziś jezioro zamiast 68 tys m2 zajmuje zaledwie 16tys i nadal się kurczy. Obok wraków statków pasą się dziś wielbłądy...

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci
W wyniku nagromadzenia ogromnej ilości odpadów, na oceanie powstała ogromna sztuczna wyspa dryfujących śmieci. Odkryta w 1997 roku "plama" ma wielkość 3,5 miliona ton i rozciąga się w promieniu 700 tysięcy do nawet 15 milionów kilometrów kwadratowych.

Śmieci nie tylko blokują dopływ światła i powietrza organizmom morskim, ale są przez nie również mylone z pożywieniem. Z powodu połykania plastiku, folii i innych nie rozkładanych przez kwasy trawienne elementów, ginie szacunkowo 100 tysięcy zwierząt rocznie. Zagrożonych jest aż 280 różnych gatunków. Ze względu na wielkość oraz odległość od lądu, usunięcie odpadów nie jest możliwe.  

Katastrofa huty aluminium w Ajce (także: Katastrofa chemiczna w Ajce) – miała miejsce w godzinach popołudniowych 4 października 2010 roku, w pobliżu miasta Ajka, Węgry, w komitacie Veszprém. W wyniku wypadku w hucie aluminium, po pęknięciu tamy zbiornika z chemikaliami doszło do uwolnienia około 700 000 m³ "czerwonego szlamu", powstałego w procesie Bayera, a składającego się w większości z odpadów poprodukcyjnych zawierających głównie tlenki żelaza i żrący wodorotlenek sodu.

Pożary lasów w Boliwii – masowe pożary wywołane wypalaniem traw przez chłopów, połączone z suszą nawiedzającą obszar Boliwii. Od początku trwania pożarów lasów, zarejestrowano około 34.000 nowych ognisk, na obszarze o powierzchni blisko 2,6 mln hektarów, które strawiły ponad 60 budynków, dla porównania 15 sierpnia, na początku ogłoszenia stanu wyjątkowego było ich około 17 tysięcy.

Katastrofa elektrowni jądrowej Fukushima I – seria wypadków jądrowych w elektrowni jądrowej Fukushima I w Japonii, do których doszło w 2011 roku w wyniku tsunami spowodowanego przez trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu, w tym jedna awaria stopnia 7. w siedmiostopniowej międzynarodowej skali INES (łącznie sklasyfikowane awarie reaktorów jądrowych nr 1, 2 i 3), połączona z emisją substancji promieniotwórczych do środowiska, związaną m.in. z przedostaniem się do środowiska skażonej wody morskiej stosowanej do chłodzenia reaktorów. W reaktorach nr 1, 2 i 3 doszło do stopienia rdzeni. Z powodu obaw o bezpieczeństwo elektrowni jądrowych starszego typu, 8 z nich zamknięto w Niemczech. Wiele społeczeństw nastawiło się negatywnie do energetyki jądrowej. 14 kwietnia 2011 roku Junichi Matsumoto, pełniący obowiązki prezesa firmy TEPCO, właściciela elektrowni Fukushima I, stwierdził na konferencji prasowej, że z punktu widzenia emisji materiałów radioaktywnych katastrofa była równa katastrofie jądrowej w Czarnobylu lub od niej większa; jednocześnie Japońska Komisja Bezpieczeństwa Nuklearnego oceniała, że ilość uwolnionego materiału promieniotwórczego wynosiła ok. 10 procent tego, co zostało uwolnione w trakcie katastrofy w Czarnobylu.

Katastrofa ekologiczna w fińskiej kopalni niklu Talvivaara- Na terenie fińskiej kopalni Niklu, Talvivaara doszło do bezprecedensowej katastrofy ekologicznej. Wiadomo, że 4 listopada 2012 r. pękła zapora zbiornika, w którym znajdowały się między innymi związki niklu, cynku i uranu. Zatruta substancja skaziła wiele kilometrów kwadratowych i dotarła nawet do terytorium Rosji.

Fińskie władze szacują obecnie skalę katastrofy. Według fińskiego instytutu ochrony środowiska do wód okolicznych jezior i rzek dostały się tysiące kilogramów toksycznych substancji. Tylko do jednego z okolicznych jezior, jak wyliczono, wpłynęło 900 kg niklu. Stężenie tego toksycznego pierwiastka wzrosło do 300 mikrogramów na litr.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz