sobota, 11 stycznia 2014

Jak przygotowywać się do Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

Przede wszystkim olimpiada ta nie jest do zakuwania, a wynika to z jej interdyscyplinarności.
Nazwa Olimpiada Wiedzy Ekologicznej może mylić, ale tak naprawdę jest to sprawdzenie całej wiedzy przyrodniczej. Dlatego OWE jest dla ludzi, którzy interesują się światem i przyrodą. 
I tyle powinno wystarczyć przynajmniej na etap podstawowy. Oczywiście warto zajrzeć do książek/stron internetowych opracowujących ekologię oraz ochronę środowiska, aby nie strzelić gafy popisując się swoją niewiedzą na temat prawa minimum Liebiga, czy innych dosyć podstawowych pojęć w jej zakresie. Ale na początek nasze obycie przyrodnicze powinno wystarczyć ;)

Trudniej robi się na etapie wojewódzkim. Tutaj należy przygotować się nie tylko do cięższego testu, który posiada więcej pytań stricte "ekologicznych", ale i do etapu ustnego w którym zmierzyć się musimy z zakresem ekologia-ochrona środowiska-biogeografia.
Pojawia się więc pytanie- jak dobrze przygotować się do olimpiady?

1. Podstawy. 
Przede wszystkim znajdź dobrą książkę omawiającą wszechstronnie temat. Warte polecenia są publikacje Tomasza Umińskiego, Ewy Gutowskiej Pyłki czy Barbary Bukały. Z nich dowiesz się, która i dlaczego piramida(energii czy materii) nie może mieć odwróconej podstawy, poznasz metody oczyszczania ścieków, nazwy 23 parków narodowych itd. itp.
2. Testy.
Musisz rozwiązywać testy, bez nich ani rusz. Po pierwsze, wiele pytań się powtarza- darmowe punkty. Po drugie, możesz dzięki nim zobaczyć czego nie wiesz i co musisz jeszcze poszukać i nauczyć się. Po trzecie, wiedząc jakie są odpowiedzi w problematycznych pytaniach jesteś w stanie łatwiej podejmować decyzje, wtedy gdy nie jesteś pewien odpowiedzi- rozumiesz klucz.
Pytanie jak je zdobyć?- każda szkoła ma zbiory testów, które dostała przy wcześniejszych OWE, więc zapytaj swojego nauczyciela o nie. W internecie jest trochę testów, kilka takich miejsc jest w jednym z moich poprzednich postów.
3. Szukaj.
Rozwiązując testy zapisuj sobie te zagadnienia, w których nie czujesz się pewnie i nie masz pojęcia co to jest.
4. Używaj wielu źródeł.
Nie tylko dobre książki są źródłem wiedzy. Pamiętaj, że na OWE jest mnóstwo zagadnień, więc staraj się nie korzystać tylko z jednej drogi. Przeszukuj internet, aby znaleźć satysfakcjonujące materiały. Wiele z nich znajdziesz na popularnej stronie z plikami(powiedzmy, że nazywa się Cricetinae- nie chcę reklamować tej strony). Wpisuj różne rzeczy, np. "parki narodowe w Polsce", "oczyszczanie gazów", "ciekawostki ekologiczne".
Dzięki temu znajdziesz wiele przydatnych materiałów. Wiele materiałów jest na tym blogu, w tym najbardziej według mnie przydatna "mapa" przygotowań dostępna TUTAJ
5. Próbuj odpowiadać na pytania z etapu ustnego.
Dzięki temu przygotujesz się kompleksowo do OWE i zobaczysz co umiesz. Ustny to nie przelewki, musisz umieć wysłowić się na wiele tematów. 
6. Czytaj Aurę.
Aura to jeden z głównych partnerów OWE. Uważne przeczytanie numerów z jednego roku to klucz do sukcesu. Szczególnie na ustnym. Na wiele pytań odpowiedzią są artykuły z tego miesięcznika. Wiele osób kupuje Aurę, ale zobacz czy nie ma jej w twojej bibliotece(niekoniecznie szkolnej)

A gdy już jedziesz na centralny...

Wtedy musisz dalej ciężko pracować ;)

Co najbardziej zaskakuje? Zwykle rozpoznawanie. Głosów zwierząt, gatunków roślin itd. Ludzie(szczególnie Ci co z miasta się nie ruszają) mają problem nawet z rozpoznaniem kory sosny zwyczajnej, a co dopiero z bukiem... Przejrzyj książki/internet, a najlepiej pójdź z kluczem do rozpoznawania w teren. 
Przejrzyj rośliny chronione, unikatowe jak i inne w miarę możliwości. Zobacz ssaki i inne zwierzęta, jak wyglądają i jak się nazywają.
Bardzo fajną serią są "encyklopedie kieszonkowe". 
Poszukaj głosów zwierząt, jest tego dosyć sporo w internecie.

Co jeszcze?
To co uznasz za stosowne. Nie ma jednolitej recepty na sukces. Dużo zależy od Ciebie, od szczęścia i poziomu w danym roku. Część "fuksem" będzie na ustnym w etapie wojewódzkim, a inny ciężką pracą. Ale w większości przypadków fuksiarze odpadają, a przechodzą Ci co jednak popracowali. Widać to po wynikach części pisemnej na finale centralnym. Większość ma wyniki wokół 72-76 procent. Poniżej zdarzają się rzadko, ale bywa, że ze dwie, trzy osoby mają np. 40%-60%. Tak więc warto jednak nieco popracować :)

13 komentarzy:

  1. powiem tak... za 4 dni olimpiada, nic nie umiem, dam znać czy na stronka pomoże mi się dostać na II etap...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. widzę, że jesteśmy w tej samej sytuacji XD

      Usuń
    2. Dołączam się również nic nie umiem xd

      Usuń
    3. Ja tez ja posze nawet nie zaczelam sie uczyc

      Usuń
    4. taaa za 2 tygodnie wojewódzki etap a ja jestem w szczerym polu XDD

      Usuń
    5. plus jeden xDDD

      Usuń
  2. jutro olimpiada, a ja zaczynam sie uczyc nie sadze ze dam rade dostac sie gdzies dalej XDDDD

    OdpowiedzUsuń
  3. Noo, ja jutro pisze olimpiadę i no myślę że warto by się pouczyć

    OdpowiedzUsuń
  4. Esssaaa zdane 48pkt

    OdpowiedzUsuń
  5. Miałem 40 xd, fart (bąk)

    OdpowiedzUsuń
  6. Kur za 3dni olimpiada

    OdpowiedzUsuń