niedziela, 13 kwietnia 2014

Pozwolenie zintegrowane


Istota pozwolenia zintegrowanego polega przede wszystkim na objęciu pozwoleniem wszystkich sektorów wpływu działalności instalacji na środowisko. 
Przed wprowadzeniem tej regulacji w życie ochrona środowiska nastawiona była na zabezpieczenie poszczególnych elementów środowiska z osobna (wody, powietrza, gleby, fauny, flory itd.) lub zabezpieczenie przed określonymi uciążliwościami (odpadami, promieniowaniem, hałasem, wibracjami, emisją gazów i pyłów do środowiska, itd.).

Ten instrument prawny zapewnia zintegrowane podejście do kontroli i zapobiegania negatywnemu wpływowi na środowisko. Rozwiązanie to nakłania inwestorów do zastosowania technologii, które będą bardziej przyjazne środowisku.


"Pozwolenie zintegrowane jest decyzją administracyjną regulującą zasady wprowadzania substancji lub energii, powodujących zanieczyszczenie, do wszystkich komponentów środowiska z rodzajów instalacji, wskazanych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 lipca 2002r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz.U. Nr 122, poz,. 1055) wydanego na podstawie art. 201 ust.2 ustawy - Prawo ochrony środowiska.

Posiadanie pozwolenia zintegrowanego warunkuje w praktyce możliwość prowadzenia (funkcjonowania) tego typu instalacji. Prowadzący instalacje wymienione w tym rozporządzeniu zobowiązani są posiadać pozwolenie zintegrowane, obejmujące wszystkie znaczące aspekty wpływu na środowisko (pobór wody, odprowadzenie ścieków, emisje do powietrza, hałas, powstawanie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, ograniczanie skutków awarii przemysłowej) w zakresie wymaganym przez prawo. 
Takie instalacje muszą ponadto spełniać wymagania najlepszej dostępnej techniki (ang. best available technique - BAT), a ich eksploatacja nie może powodować pogorszenia jakości środowiska oraz przekraczania tzw. granicznych wielkości emisyjnych, o ile zostały one określone w drodze rozporządzenia Ministra Środowiska. (.)"

W rozumieniu przepisów prowadzącym instalację jest także podmiot uprawniony na podstawie określonego tytułu prawnego do władania oznaczoną częścią instalacji.

Organem właściwym do wydawania oraz zmiany pozwoleń zintegrowanych w sprawach związanych z przedsięwzięciami na terenach zakładów, gdzie eksploatowana jest instalacja kwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko jest Marszałek Województwa.

Organem właściwym do wydawania oraz zmiany pozwoleń zintegrowanych dla instalacji zlokalizowanych na terenach zamkniętych jest RDOŚ Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a dla pozostałych przedsięwzięć - Starosta

Źródło: http://www.ekomeritum.pl/cms/dzial/116/pozwolenie-zintegrowane

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz